طراحی سایت

برای طراحی سایت ( طراحی سایت شرکتی، طراحی سایت فروشگاهی، طراحی سایت شخصی، طراحی سایت خبری) باید قبل از هر کاری هدف مشخصی داشته باشید تا مصمم تر آن را دنبال کنید، نوع مخاطبین و بیننده ها را هم مشخص کنید که چه کسانی قرار است از سایت شما بازدید داشته باشند.  یکی از شرکت آرمان سیستم رایمند با تیمی مجرب و حرفه ای امادگی خود را برای طراحی انواع سایت اعلام می دارد. این شرکت با ۱۰ سال سابقه خدماتی دیگر ار جمله ارتباط نقطه به نقطه، اینترنت پر سرعت و شبکه های کامپیوتری همواره فعالیت خود را ادامه داده است.

در طراحی سایت ابتدا باید یک اسم مناسبی برای سایت انتخاب کینم که به این اسم دامین (domain) می گویند، دامین یک سایت از سه حرف تشکیل می شود: www که مخفف World Wide Web میباشد، اسم دامین شما یا همان Domain و در آخر پسوندهای مشخص مانند: .ir, .com, .net, .org, .info    یا  www.raymandsys.com

 

طراحی سایت

پس از انتخاب دامین که نام آن باید با محتوای سایت یک سو باشد، نوبت به ثبت دامین میرسد که شما مجبورهستید با یک شرکت خدمات اینترنت قرار داد ببندید، برای ثبت اسم و اجاره فضا تا اطلاعات شما را در اینترنت به نمایش بگذارند. بعد از اینکه تنظیمات اولیه انجام شد و DNS بر روی هاست بارگزاری شد ، شما می توانید با استفاده از سرویسهایی مانند FTP که مخفف File Transfer Protocol میباشد اطلاعات سایت را حذف ، اضافه یا تغییر دهید که در مورد این سرویس در بخش دیگری توضیح خواهم داد.

البته سابتهایی هستند که افراذ میتوانید به طور رایگان سایت خود را راه اندازی کنید ولی این سایت و فضا ها معایبی هم دارند، یکی از  معایب این سایت ها پخش تبلیغات در صفحات شما میباشد و دیگر اینکه امکانات محدود آنها است ولی برای شروع کار و آشنایی با نصب و راه اندازی یک وب سایت بسیار مناسب میباشند

 

طراحی سایت

 

یک سایت خوب در مرحله طراحی پایه ریزی می شود چون چند نکته مهم در این قسمت مشخص میشود مانند، قالب سایت، رنگ، محتوا ومدیریت اطلاعات  وب سایت. اگر ما درست کردن سایت را به ساختن یک خانه تشبیه کنیم، میبینید که انسان منطقی خانه را بدون نقشه و طرح نمی سازد، پس بیایید به این قسمت اهمیت قائل شویم تا در پایان کار احساس رضایت بکنیم. در ساخت یک خانه نکات مهم دیگری هم هست، ظاهر و نمای آن، مواد ومصالح که قرار است بکار برده شود، در ضمن به راحتی کسانی که میخواهند از آن استفاده کنند هم باید فکر کرد. پس شما هم این نکات را مد نظر داشته باشید که ظاهر صفحات چه شکلی داشته باشد از چه رنگهایی استفاده کنید و چه مطالبی را بکار برید تا مخاطبین را مجذوب کرده وهمچنین بتوانند به کلیه قسمتهای سایت دسترسی داشته باشند در هربخشی که هستند. زمان بیشتری را صرف این قسمت کنید تا نیازی به تغییرات اساسی در آینده نداشته باشید.

 

وب سایت استاتیک

سایت‌هایی کهبا استفاده از زبان html، Css و جاوا اسکریپت طراحی می‌شوند و ویرایش و به روزرسانی آن‌ها حداکثر ۲ بار در انجام میگیرد را وب سایت استاتیک می گویند. طراحی و به روز رسانی این وب سایت‌ها باید به وسیله یک طراح سایت حرفه‌ای انجام شود. در سایت‌های استاتیک حجم کدها نسبت به سایت‌های داینامیک بسیار کمتر است. این موضوع باعث افزایش سرعت بارگذاری در وب سایت استاتیک شده و سئو آن را راحتتر کرده است.

 

وب سایت دینامیک

بسایت‌هایی که به وسیله برنامه نویسان و سیستم مدیریت محتوا طراحی و ساخته می‌شود، وب سایت داینامیک می گویند. دلیل اصلی آن هم این است که این وب سایت‌ها یک پنل مدیریت برای ویرایش و ارسال مطالب جدید دارند و صاحب سایت می‌تواند تمام تغییرات و به روزرسانی های سایت را خودش انجام دهد.

 

وب سایت‌های متحرک

سایت‌های متحرک گرافیک بسیار بالایی دارند ولی به وسیله موتورهای جستجو قابل خواندن نیستند. این موضوع باعث شده تا سئو سایت‌های متحرک بسیار بد باشد. سرعت بارگذاری این نوع وب سایت به دلیل حجم بسیار بالای گرافیک بسیار کم است. علاوه بر این موارد به روزرسانی و تغییرات وب سایت‌های متحرک حتماً باید به وسیله طراحان حرفه‌ای انجام شود.

 

انواع طراهی سایت

 1. وب سایت فروشگاه اینترنتی
 2. وب سایت شرکتی
 3. وب سایت شخصی
 4. وب سایت اشتراک گذاری عکس
 5. وب سایت اشتراک گذاری فیلم وبلاگ‌ها
 6. وب سایت‌های دایرکتوری
 7. وب سایت شبکه‌های اجتماعی
 8. وب سایت‌های آموزشی
 9. وب سایت شرکتی
 10. وب سایت شخصی
 11. وب سایت ….

 

 طراحی سایت فروشگاهی اینترنت

طراحی سایت فروشگاهی به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. نوع اول سایت فروشگاهی تولید کننده‌هایی هستند که محصولات خود را از طریق فروشگاه آنلاینی که متعلق به خود است، به فروش می‌رسانند. نوع دوم  در سایت فروشگاهی دقیقاً مشابه فروشگاه‌های سنتی است و به فروش محصولات تولیدی از کارخانه‌ها یا تولیدی‌ها می‌پردازند. نوع سوم فروشگاه‌های اینترنتی معروف به مارکت پلیس هستند در واقع سایت فروشگاهی  شبیه به یک بازارچه می‌باشد که هر فروشنده‌ای در آن محصولاتی را می‌فروشد. این محصولات می‌توانند فیزیکی یا مجازی باشند. صاحب فروشگاه اینترنتی از هر تراکنش، مبلغی را به عنوان پورسانت دریافت می‌کند. در طراحی سایت فروشگاهی باید حتما تمام جزئیات و خدمات مشخص شده باشد.

 

طراحی سایت شرکتی

شرکت‌ها و کارخانه‌ها برای افزایش برند سازی کسب و کار خود اقدام به طراحی وب سایت‌های شرکتی می‌کنند. در طراحی سایت شرکتی معمولاً صفحاتی برای معرفی انواع محصولات، بروشورها، تاریخچه تأسیس شرکت، راه‌های تماس، راهنمایی برای اخذ نمایندگی و … وجود دارد. به نوعی یک بروشور آنلاین برای کارخانه یا شرکت به حساب می‌آید. طراحی سایت شرکتی برای کسب کاری بهتر بسیار اهمیت دارد.

امروزه با افزایش سرسام آور هزینه‌های تبلیغات محیطی، بسیاری از شرکت‌ها به تبلیغات در بستر اینترنت روی آوردند. زیرا با هزینه بسیار کمتری نسبت به هزینه‌های تبلیغاتی محیطی، بهره وری بسیار بیشتری را بدست می‌آورند. مهم‌ترین تفاوت بین تبلیغات محیطی و تبلیغات در بستر اینترنت شاید این باشد که عموم مخاطبانی که وارد وبسایت شما می‌شوند علاقه مند به حوزه کسب و کار مربوطه هستند. این عامل مهم درصد تبدیل مخاطب به مشتری را بسیار افزایش می‌دهد.

 

طراحی سایت شخصی

بسیاری از افراد دارای تخصص‌های خاصی در حوزه‌های مختلفی هستند. امروزه متخصصان با طراحی وب سایت‌های شخصی می‌توانند خود را پرزنت کنند و درآمد خود را از طریق معرفی در وبسایت ها چندین برابر افزایش دهند. متخصص‌ها علاوه بر انجام پروژه‌های تخصصی می‌توانند اقدام به آموزش در این حوزه کنند. به صورت فیلم‌های آموزشی، دوره‌های آموزشی و کارگاه‌های آموزشی می‌توانند درآمد خود را به طور قابل توجهی افزایش دهند.

 

طراحی سایت اشتراک گذاری عکس

سایت‌های زیادی وجود دارند که به شما اجازه میدهند تا عکس‌های خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. برخی از این وبسایت ها عمومی هستند مانند پینترست و برخی دیگر مانند دریبل مختص گرافیست‌ها می‌باشد.

 

طراحی سایت اشتراک گذاری ویدیو

انواع مختلف وب سایت‌ها با توجه به حوزه‌های تخصصی و عمومی برای اشتراک گذاری ویدئو وجود دارند. نمونه خارجی آن یوتیوب و نمونه داخلی آن آپارات می‌باشد. در سایت یوتیوب شما می‌توانید فیلم‌های مختلفی را آپلود کنید. اگر این فیلمها مخاطبان زیادی را جذب کنند بابت هر بار تماشا کردن ویدیوی شما توسط مخاطبان، مبلغی به حسابتان واریز می‌شود. به این معنی که امروزه افرادی تنها با تولید فیلم و اشتراک گذاری آنها در یوتیوب درآمدزایی می‌کنند و به آن‌ها اصطلاحاً یوتیوبر می گویند.

 

طراحی سایت‌ دایرکتوری

در این نوع وب سایت‌ها مشاغل، کسب و کارها، آدرس‌ها، تلفن‌ها و … به صورت حروف الفبا و یا به صورت دسته بندی شده، قرار دارند. شما می‌توانید با توجه به حوزه جغرافیایی که انتخاب می‌کنید، به راحتی مکانهایی را که به دنبال آن هستید را بیابید. و آدرس، شماره تلفن و موارد مورد نیاز مربوط به آن مکان را بدست بیاورید.

 

طراحی سایت‌های شبکه‌های اجتماعی

امروزه شاید فردی نباشد که با واژه شبکه‌های اجتماعی آشنا نباشد. این گونه وب سایت‌ها به مردم جهان اجازه می‌دهند، تا عکس‌ها، ویدئوها، افکار و مطالب خود را با دوستان و دیگران به اشتراک بگذارند. همچنین برای مطالبی که دیگران به اشتراک گذاشته‌اند، پیغام، لایک و … بگذارند. سایت‌هایی نظیر فیس بوک، توئیتر و … از این دست وب سایت‌ها هستند.

 

طراحی سایت‌ آموزشی

برخی از انواع مختلف وب سایت‌ها وجود دارند که فقط در حوزه آموزشی فعالیت می‌کنند. این گونه سایت‌ها می‌توانند، توسط یک شرکت یا گروه به فعالیت ادامه دهد یا آنکه وبسایت مربوطه به نوعی باشد که افراد مختلف بتوانند در یک حوزه تخصصی و خاص به تولید محتوا بپردازند و دانش خود را با افراد دیگر به اشتراک بگذارند.

 

چند ترفند طراحی سایت

برای داشتن یک سایت خوب ایتدا باید طراحی سایت آن قابل قبول باشد، طراحی سایت باید به گو نه باشد که مخاطب در را دید اول جذب کند و مخاطب در وبسایت شما شروع به گشت زنی کند. ابتدا در طراحی سایت باید از رنگ و طراح های گرلفیکی اسقاده کنیم که استفاده از اسلایدر ها میتوانید جلوه ای زیبا را در سایت شما به نمایش بگذارد. ولی این مساله به تنهایی باعث نمی شود که سایت شما بدون نقص باشد. دراین مقاله به چندین نکته مهم در طراحی سایت صحبت می کنیم.

 

۱) طراحی سایت واکنشگرا (responsive design) داشته باشید.

در طراحی سایت واکنشگرا به عنوان یکی از مهم‌ترین ویژگی  های یک وب‌سایت شناخته می‌شود. البته این ادعا به نظر شما کمی بزرگ باشد. اما اگر بدانید طراحی سایت واکنشگرا چیست و جه ویژه گی های مهمی برای سایت شما ودسترسی راحت تر بازدیدکنندگان دارد، نظرتان تغییر خواهد کرد. واکنشگرا بودن به این مفهوم است که وب‌سایت در تمام دستگاه‌ها (انواع موبایل، انولع تبلت و صفحه مانیتور و … ) به صورت مرتب  و چیدمان صحیح  نشان داده شود. گوگل به طور مستقیم به صاحبان سایت‌ها اکیدا توصیه می‌کند که وب‌سایتی واکنشگرا داشته باشند.

 

۲) فایوایکون (favicon) داشته باشید.

فایوایکون مخفف کلمه favorites icon ، همان لوگوی تصویری کوچکی است که در تب بالای صفحه کنار نام وب‌سایت شما نشان داده می‌شود. کاربران زیادی عادت دارند تا هنگام کار با موتورهای جستجو، تب‌های زیادی باز کنند، دراینصورت گاهی از یاد می‌برند که وارد سایت شما شده بودند. داشتن فایوایکون به کاربران یادآوری می‌کند که مطلبی را در سایت شما باز کرده‌اند و باید برای دیدن آن دوباره به وب‌سایت شما برگردند.

طراحی سایت

۳) از کروسل ها (Carousels ) به صورت محدود استفاده کنید.

کروسل ها مجموعه‌ای از محتوهای متنی و با تبلیغاتی هستند که قسمتی از صفحه اصلی سایت را اشغال می‌کنند. استفاده از کروسل در طراحی سایت مشکلی ندارد، مشکل جایی است که به صورت اتوماتیک شروع به چرخیدن در صفحه می‌کنند. بازدیدکنندگان سایت معمولا با دیدن این مدل تبلیغات و یا محتوا سر درگم می‌شوند و سایت شما را ترک می‌کنند.

 

۴) سرعت بارگذاری سایت خود را افزایش دهید.

اگر بیشتر از ۴ ثانیه طول بکشد تا هر صفحه از سایت بارگذاری شود، سرعت این سایت “خیلی آهسته”محسوب  می‌شود.  در بررسی های گوگل نشان می‌دهد که سرعت بارگذاری ۷۰% از سایت‌ها ، حدود ۷ ثانیه و حتی بیشتر است. شما نباید مخاطب را بیش از حد منتظر لود شدن یک صفحه نگه دارید زیرا ممکن است به راحتی خسته شوند و وب‌سایت شما را ترک کنند. بهترین زمان برای بارگذاری یک سایت ۳ ثانیه است. توجه داشته باشید سرعت سایت از جمله عوامل بسیار مهم در سئو (SEO) سایت شما است.

 

۵) از طراحی‌های خیلی عجیب و غریب دوری کنید.

درست است که  خلاقیت باعث می‌شود تا وب‌سایت شما جذاب تر شود ولی دقت کنید که نباید کلیشه‌های ذهنی کاربران را از بین ببرید و آن هارا از چهارچوب خارج کنید. برای مثال کاربران عادت دارند که اطلاعات تماس را در انتهای هر صفحه دنبال کنند، تغییر جای آن ممکن است بازدیدکنندگان را سردرگم کند.

 

۶) خطای ۴۰۴ را رفع کنید!

خطای ۴۰۴ قتل خاموش ترافیک وب‌سایت شما است. آمارها نشان می‌دهند که کاربران بعد از دیدن این خطا تلاشی برای رفع این مشکل و یا بارگزاری دوباره آن نمی‌کنند، بلکه به راحتی سایت شما را ترک می‌کنند.

طراحی سایت

۷) از فونت خوانا و واضح استفاده کنید.

فونت انتخابی برای سایت شما باید خوانا و واضح باشد. درست مانند قسمت قبل، نباید در دام ایجاد بیش از حد جذابیت بیوفتید. در نظر داشته باشید اکثر فونت‌های رایج برای زبان عربی طراحی شده و برای زبان فارسی ویرایش شده اند. در اصل تعداد فونت‌های مختص زبان فارسی محدود است و گاها استفاده از این فونت‌ها نیازمند پرداخت هزینه است. لطفا از فونت‌های مخصوص زبان فارسی و یا فونت های متداول‌تری که در اکثر سایت‌ها دیده می‌شوند استفاده کنید.

 

۸) فاصله‌ها و نیم‌فاصله‌ها را رعایت کنید.

یکی از اشتباهات رایجی که تاثیر مهمی در روان‌تر خوانده شدن متن‌های موجود در سایت دارد، رعایت علائم نگارشی شامل فاصله بین کلمات، فاصله بین سطرها و فاصله شروع پاراگراف از سرعنوان است. شاید فکر کنید رعایت فاصله‌های نگارشی چه اهمیتی دارد؟ رعایت این نکات باعث می‌شود تا متنی که برای تهیه آن زحمت زیادی کشیده اید واضح‌تر و خوانا‌تر نشان داده شود. رعایت نکردن این نکات باعث می‌شود تا شما نتوانید دقیقا تشخیص دهید که دلیل اصلی ترک سایت شما توسط کاربر چه بوده است و برای مثال تغییری در نوع محتوای خود ایجاد کنید، درحالی‌که مشکل از جای دیگری است.

 

طراحی سایت

۹) از فونت‌های هماهنگ استفاده کنید.

قبلا اشاره کردیم که سعی کنید از فونت‌های خوانا و متداول استفاده کنید. اگر برای افزایش جذابیت صفحات‌تان می‌خواهید از فونت‌های متعددی استفاده کنید، می‌توانید این تعداد را حداکثر تا ۳ عدد افزایش دهید. البته به شرطی که این فونت‌ها کاملا با هم هماهنگ باشند. برای مثال استفاده همزمان فونت کودک و نستعلیق در کنارهم کار درستی نیست. تنوع فونت‌های مختلف موجب از دست دادن تمرکز کاربر هنگام کار با سایت شما می‌شود.

 

 

 

مشتریان ما

 

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress
Open chat