همان طور که قبلا در مورد ارتباط نقطه به نقطه صحبت شد، در این مقاله با  رادیو وایرلس و تجهیزات اتصال نقطه به نقطه آشنا خواهیم شد و مرحله به مرحله تجهیزات اتصال نقطه به نقطه را به برای شما شرح می دهیم.

تجهیزات لازم برای اتصال نقطه به نقطه

  • رادیو
  • دیش
  • کابل
  • روتر
  • سوییچ

برای اتصال نقطه به نقطه به تجهیزات بالا نیاز داریم اما در مرحله اول باید اقدام به امکان سنجی کرد تا متوجه شویم آیا دو نقطه ای که می خواهیم ارتباط دهیم یکدیگر را میبینند؟ آیا دید چشمی خوبی دارند؟ آیا مانع یا ساختمانی بین این دو نقطه وجود دارد یا خیر؟

خط دید یا (LOS) Line of Sight

هنگام طراحی یک شبکه بی سیم در فضای باز، یکی از اولین سوالاتی که باید پرسید این است که بین نقطه A (آنتن ۱) و نقطه B (آنتن ۲) چیست. مسیر بین دو آنتن به عنوان خط دید نامیده می شود.

سه دسته اصلی Line of Sight وجود دارد، اولین دسته Line of Sight (LOS) است که در آن هیچ مانعی بین دو آنتن وجود ندارد، دسته بعدی Near Line of Sight (nLOS) نام دارد که شامل موانع جزئی مانند بالای درختان بین آنتن است. دو آنتن، و در آخر Non Line of Sight (NLOS) که در آن موانع کامل بین دو آنتن وجود دارد. با تعیین شرایط خط دید خاص در ناحیه شبکه WiFi، می توانید نوع صحیح سیستم بی سیم را برای نصب تعیین کنید.

Line of Sight

باید توجه داشته باشیم وجود هر کدام از این موارد ممکن است در کیفیت ارتباط p2p ما تاثیر مستقیم داشته باشد یا اینکه اصلا قادر به ایجاد اتباط پویت تو پوینت نباشیم. پس حتما قبل خرید تجهیزات اتصال نطقه به نقطه باید در نظر داشته باشیم که عملایت امکان سنجی به درستی توسط متخصصین انجام شود.

رادیو وایرلس

یکی از تجهیزات اتصال نقطه به نقطه رادیو وایرلس می باشد، رادیوها با ارسال و دریافت امواج در ۲ نقطه امکال اتصال پوینت تو پوینت را میسر می سازند. رادیو وایرلس به دو دسته تقسیم میشوند. در ادامه با انواع این رادیوها آشنا خواهیم شد.

رادیووایرلستجهیزات اتصال نقطه به نقطه رادیو وایرلس

رادیوهای وایرلس برد کوتاه آنتن سرخود

این نوع رادیوها  دارای آنتی می باشد که بر روی رادیو سوار می باشد و از فرکانس ۲٫۴ گیگاهرتز اسفاده میکنند و تا فاصله ۲ کیلومتر ارتباط برقرار میکنند

رادیوهای وایرلس برد طولانی با آتنن مجزا

این رادیو ها دارای آنتی می باشد که به صورت مجزا بر روی رادیو سوار می شوند و از فرکانس ۵٫۸ گیگاهرتزی استفاده می کنند، که این نوع رادیوها برای مصافت های ۲ کیلیمتر به بالا استفاده می شوند.

لازم به ذکر می باشد هر دو این فرکانس ها برای سلامتی انسان هیچ خطری نداردند

کابل و انواع آن

یکی  دیگر از تجهیزات اتصال نقطه به نقطه کابل می باشد، کابل اتصال بین رادیو تا مودم یا روتر را بر قرار میکند. کابل های نظیر (CAT5, CAT6,CAT7)بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند و تفاوت این دو نوع کابل در ضخامت و پهنای ارتباط می باشد که توصیه می شود برای محیط های فضای باز از کابل CAT6 OUTDOR STP استفاده شود، این کابل در برابر عوال محیط باز مقاومتر می باشد.

کابل شبکه

روتر در تجهیزات اتصال نقطه به نقطه

در ارتباط نقطه به نقطه وجود روتز الزامی نمی باشد ولی بودن روتر خیلی بهتر مبی باشد ، شما با داشتن روتر میتوانید    IP و  مقدار حجم مصرفی برای هر سوییچ را مشخض کنید. به طور مثال شما به داشتن روتر میتوانید مشخص کنید که سوئیچ A  تا  ۴ مگابات مصرف داشته باشد اما سوییچ B    تا ۸ مگابات در ثانیه مصرف داشته باشد.

روتر رادیو وایرلس

سوئیچ در تجهیزات اتصال نقطه به نقطه

وظیفه اصلی سوییچ اشتراک گذاشتن اینترنت در بین کلاینت ها می باشد. در اینترنت p2P   اگر روتر نباشد شما نمی توانید برای مقدار مصرفی محدویتی بگذارید و تمامی سیست هم به یک اندازه و با یک IP  از ایترنت استفاده می کندد. توصیه می شود در ارتباط نقطه به نقطه از روتر استفاده کنید.

سوئیچ